כאל – מה שטוב בשבילי חייב להיות מהיר ואיכותי

 אחת מהחוזקות המרכזיות של כאל, מהמובילות בתחום כרטיסי האשראי, היא מערכות המידע שלה, שמהוות חלק מהליבה העסקית ומקור להצלחתה. ללא סניפים, מערך שירות הלקוחות מבוסס על טכנולוגיות רבות החל ממוקד שירות לקוחות ודרך מגוון ערוצים דיגיטליים מתקדמים שכולם מיועדים לתת חווית שרות מעולה.

בכדי לאפשר TTM טוב יותר, גמישות ובסיס לאג’יליות בפיתוח מוצריה העסקיים, איכות גבוהה וזמינות ללא פשרות, מספר קובי יוסף, מנהל מערך הפיתוח וסגן ראש חטיבת טכנולוגיות ותפעול של החברה, “החברה נדרשת לנהל את מערכות המידע 7X24 ובו בזמן לספק מענה מהיר לצרכיה העסקיים הדינמיים של החברה, ולכן בחרנו להתמקד בתחומי ה DevOps והבדיקות האוטומטיות. בעזרת היועצים של שטראוס אסטרטגיה, הכנו תכנית פעולה לשיפור תהליכי הפיתוח שלנו בכדי להגיע לתצורת CI/CD מיטבית. ברור לנו שבדרך זו נוכל לספק מוצרים וערכים מוספים ללקוחות החברה בתדירות גבוהה תוך שמירה על איכות גבוהה”.

אייל גולדברג, סמנכ”ל פיתוח ותשתיות בשטראוס אסטרטגיה, מוסיף: “כחלק מן המורכבות שקיימת היום בחברות, לא מספיק לייצר דרישות עסקיות נכונות ולפתח אותן באיכות גבוהה, נדרש גם להכניס את הכול לפס ייצור שמאפשר לנהל במקביל מהדורות תוכנה גדולות לצד גרסאות אג’יליות וכל זאת תוך מינימום סיכון ליציבות המערכות והפעילות העסקית של החברה.”

כיצד נמקסם אפקטיביות בתהליך Devops?

במסגרת הפרויקט שערכה חברת שטראוס אסטרטגיה בחברת כאל, הציבו צוותי העבודה של שתי החברות מתווה עבודה רב שלבי, מתוך ראייה שכל אחד מהשלבים נועד למקסם את הערך עבור החברה. יתרה, הניסיון העשיר של צוות יועצי שטראוס, הוביל לתכנון הנ”ל, בכדי שלא רק שלכל שלב יהיו מטרות ויעדים ברורים, אלא שכל השלבים ביחד יתקשרו לכלל תוצר קוהרנטי, אשר ישרת את יעדיה האסטרטגיים של כאל ויתרמו לביסוס יתרונותיה התחרותיים.

מי לקח חלק בפרויקט?

הצוותים של כאל ושטראוס אסטרטגיה: איציק עדות, מנהל מחלקת ארכיטקטורה, דור ניראל, מנהל ALM, מרב ניר, מנהלת הפרויקט וריקי מור יוסף שטראוס שהובילה את הפעילות מטעם חברת הייעוץ שטראוס אסטרטגיה.

שלבי הפרויקט:

1. הגברת תדירות גרסאות התוכנה:

הגברת תדירות גרסאות התוכנה על ידי פירוק לחבילות קטנות ואוטונומיות יותר וצמצום התלות בגרסאות Major המבוצעות מספר פעמים בשנה, זאת באמצעות טיפול באילוצים טכניים המצריכים כניסה לגרסת Major, אימוץ שיטות פיתוח להעברות לייצור נפרדות, ייעול פורום העברות לייצור ועוד.

המשמעות העסקית – קיצור הTTM ע”י שיפור היכולת להעברות לייצור באופן שוטף

2. בדיקות

הרחבת מערך הבדיקות האוטומטיות במערכות עיקריות

המשמעות העסקית – שיפור ה TTM ע”י אספקת תוצרים בתדירות גבוהה יותר

המשמעות התפעולית-

  • כתיבת עשרות תסריטי רגרסיה בכלי אוטומציה
  • חיבור מנגנוני הבדיקות האוטומטיות לתהליכי הפיתוח הממוכנים (CI)
  • יצירת התמחויות והכשרות לצורך העלאת הידע העסקי והטכני בקרב העובדים

3. סביבות

הרחבת מערך הסביבות אשר יאפשר ביצוע בדיקות אוטומטיות וידניות לכל הגורמים באופן עדכני, זמין ואמין

המשמעות התפעולית-שיפור האיכות וקיצור משך השבתת מערכות בזמן ההתקנה

4. CI / CD

הקמת מערכת לניהול תהליך אוטומטי מלא משלב בנית התוצר ועד להתקנה בייצור:

  • תכנון ובנית ארכיטקטורה
  • הקמת תשתית בניה גנרית
  • הקמת תשתית הפצה גנרית
  • תשתית לביצוע Code Review
  • בחירת כלי לסקר קוד

משמעות עסקית – מאפשר התקנות מהירות בסביבות השונות והגדלת תדירות העברות לייצור לצד שמירה רציפה של איכות התוצרים

5. Source Control

יצירת מערכת ניהול תצורה מרכזית אשר תאפשר מעקב אחר שינויים בקוד, פיתוח מקבילי וניהול גרסאות. ניהול קוד מקור בכלי ניהול תצורה, אפשרות להורדת רכיבים מהאינטרנט באופן אוטומטי בתהליך מבוקר ומאובטח.

משמעות עסקית – דליברי מהיר יותר, והעשרת הקוד באמצעות Best Practice

“תהליך Devops הוא מושג שטומן בחובו תהליך מורכב שדורש ניסיון וידע בכדי לנהל אותו, בכדי שבסופו של דבר החברה תפיק את הערך המקסימלי ממנו ומערכות המידע ישרתו בצורה המרבית את יעדיה האסטרטגים.

חלוקת התהליך לשלבים, כפי שביצעה חברת שטראוס בפרויקט כאל וכפי שהודגם לעיל, מהווה את הדרך האופטימלית למקסום מסוג זה.

ויזה כאל